Wykaz mieszkańców, którzy zginęli podczas wojny

 

WYKAZ MIESZKAŃCÓW SWARZĘDZA, KTÓRZY ZGINĘLI W LATACH WOJNY I OKUPACJI HITLEROWSKIEJ 1939-1945

 

Adamski Adam rolnik, zginął podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Adamski Józef zginął w obozie Mauthausen-Gusen w 1943 r.

Białecki Józef członek Bractwa Kurkowego, zginął w więzieniu w Forcie VII w Poznaniu

Brodowski Leon stolarz, zginął w obozie w Mauthausen 17 listopada 1944 r.

Chałupka Józef zginął w obozie w Żabikowie

Ciborek Kazimierz stolarz, zginął w obozie w Żabikowie

Cieślewicz Leon malarz, zginął w obozie Mauthausen-Gusen

Czapracki Czesław piekarz, zginął podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Deryngowski Marcin rolnik, zginął podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Dobiński Witold fryzjer, zginął w obozie w Buchenwaldzie

Dopierała Kazimierz robotnik, zginął w obozie Mauthausen-Gusen

Dytkiewicz Stefan księgowy, stracony w więzieniu w Poznaniu przy ul. Młyńskiej w dniu 2 czerwca 1942 r.

Fiszerowicz Maksymilian kupiec, zginął w więzieniu we Wronkach 9 czerwca 1942 r.

Fiszerowicz Władysław rzeźnik ,stracony w więzieniu w Poznaniu przy ul. Młyńskiej 6 października 1942 r.

Frąckowiak Maksymilian kupiec, zginął w więzieniu we Wronkach w dniu 6 czerwca 1942 r.

Frąckowiak Michał aresztowany w 1940 r., więziony w Forcie VII, Ravensbrück, Buchenwald, Dachau, gdzie zmarł 28 kwietnia 1943 r.

Gajdziński Ignacy kupiec, zginął w obozie Mauthausen-Gusen

Gajewski Maksymilian robotnik stracony w więzieniu w Poznaniu przy ul. Młyńskiej w dniu 14 października 1941 r.

Gałdyński Roman szczotkarz, stracony w więzieniu w  Poznaniu przy ul. Młyńskiej 14 października 1941 r.

Gawarecki Sylwester rolnik, zginął podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Gąsiorek Jan grabarz, zginął w więzieniu w Forcie VII w Poznaniu

Głowacki Stefan rolnik, zginął podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Górka Jan robotnik zginął w obozie jenieckim

Grobelny Kazimierz rolnik, zginął w obozie Mauthausen-Gusen

Gruszczyński Władysław elektryk, rozstrzelany 8 listopada 1939 r.

Jankowiak Edmund zginął w więzieniu w Forcie VII w Poznaniu

Jankowiak Władysław robotnik, zginął w obozie w Buchenwaldzie

Jankowiak (kobieta z dzieckiem) zginęli podczas wyzwalania Swarzędza w styczniu 1945 r.

Kamerduła Roman stolarz, zginął w więzieniu w Forcie VII w Poznaniu w dniu 8 stycznia 1943 r.

Kamiński Józef robotnik, zginął w obozie Mauthausen-Gusen w 1943r.

Kaszubski Antoni kupiec, zginął w więzieniu we Wronkach 30 października 1941 r.

Kazimierczak Józef zginął w więzieniu w Rawiczu

Kitka Klemens urzędnik, por. rez. dowódca kompanii „Swarzędz” stracony w więzieniu w Poznaniu przy ul. Młyńskiej w dniu 14 października 1941 r.

Klupsch Stanisław robotnik, zginął podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Knade Edmund stolarz, rozstrzelany w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu

Konieczny Jan robotnik stracony w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu 22 sierpnia 1942 r.

Konikiewicz Marian zginął podczas wyzwalania Swarzędza w styczniu 1945 r.

Konwiński Zygmunt cieśla, zginął w więzieniu we Wronkach 13 czerwca 1942 r.

Korcz Czesław zginął w obozie Mauthausen-Gusen

Kotecki Stefan robotnik, zginął podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Koźlik Stanisław ksiądz, zginął w Bydgoszczy 20 października 1939 r.

Krotofil Władysław hutnik, zginął w obozie w Żabikowie w styczniu 1945 r.

Kwaśniewski Stanisław stolarz, zginął w więzieniu w Forcie VII w Poznaniu 22 kwietnia 1940 r.

Latanowicz Sylwester fryzjer, zastrzelony pod Tulcami 2 października 1942 r. przez żandarma niemieckiego

Lewandowski Jan stolarz, zginął w obozie w Mauthausen-Gusen, 29 grudnia 1942 r.

Lisiecki Henryk student, zginął w obozie w Żabikowie w styczniu 1945 r.

Lizak Marian kupiec, zginął w obozie w Mauthausen-Gusen

Łoza Mieczysław stolarz, stracony w więzieniu przy ul. Młyńskiej e Poznaniu 2 czerwca 1942 r.

Łukaszyk Kazimierz stolarz, zginął w obozie w Buchenwaldzie

Majerowicz Jan stolarz, stracony w więzieniu Poznaniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu 2 czerwca 1942 r.

Marciniak Antoni szofer, stracony w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu 2 czerwca 1942 r.

Malosik Feliks nauczyciel, zginął w Katyniu

Mikołajczak Władysław stelmach, stracony w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu 14 października 1941 r.

Monka Zenon zegarmistrz, zginął w obozie w Mauthausen w listopadzie 1942 r.

Nowacki Franciszek zginął w więzieniu we Wronkach w 1942 r.

Nowak Piotr stolarz, zginął w więzieniu w Poznaniu przy ul. Młyńskiej

Nowak Wiktoria zginęła w obozie Gross-Rosen

Nowicki Franciszek robotnik, zginął w więzieniu w Forcie VII w Poznaniu

Nowicki Stanisław szewc, zginął w więzieniu w Rawiczu

Nowicki Zygmunt księgowy, zginął w więzieniu we Wronkach 9 listopada 1941 r.

Nurkowski Marian stolarz, zginął w więzieniu w Forcie VII w Poznaniu

Owczarzak Walenty kowal, zginął w więzieniu w Forcie VII w Poznaniu 23 lutego 1940 r.

Pawlak Jan stolarz zginął w Poznaniu przy ul. Młyńskiej

Piechowiak Henryk nauczyciel, zginął w Katyniu

Polanowski Mieczysław stolarz, zginął w obozie w Mauthausen 24 lutego 1941 r.

Przepiórka Wincenty rolnik, zginął w więzieniu we Wronkach w 1942r.

Przybył Kazimierz cieśla, zginął w obozie w Mauthausen-Gusen

Przybył Leon rzeźnik, stracony w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu 2 czerwca 1942 r.

Rajewicz Karol młynarz, zginął w więzieniu we Wronkach 17 października 1942 r.

Ratajczak Jan robotnik, zginął w więzieniu w Forcie VII w Poznaniu

Rutnicki Bronisław zginął w więzieniu w Forcie VII w Poznaniu

Rzepecki Czesław uczeń stolarski, więziony przy ul. Młyńskiej w Poznaniu- zwolniony, zmarł w 1942 r. w wyniku odniesionych obrażeń

Szchneider Helena siostra Franciszka, zamordowana w listopadzie 1943 r. w Izabelinie

Szchneider Jadwiga matka Franciszka, spalona żywcem w swoim mieszkaniu 11 listopada 1943 r. w Izabelinie

Seremak Stefan stracony w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu 25 maja 1943 r.

Siekierski Edmund zginął w więzieniu w Rawiczu

Skrzypczak Józef stolarz, stracony w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu 16 maja 1941 r.

Skrzypczak Wacław zginął w obozie w Mauthausen-Gusen w 1944 r.

Skrzypczak Waleria zginęła w obozie w Gross-Rosen w 1943 r.

Sołęczew Paweł woźny, zginął w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu

Sołęczew Teofil uczeń gimnazjalny, stracony w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu 8 kwietnia 1942 r.

Staniewski Tadeusz burmistrz Swarzędza, zginął w obozie w Buchenwaldzie 25 sierpnia 1940 r.

Stefański Feliks robotnik, zginął w wojnie obronnej we wrześniu 1939 r.

Strojny Józef kapral zawodowy, zginął w więzieniu w Forcie VII w Poznaniu

Strojny Roman rzeźbiarz w drzewie, stracony w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu 14 października 1941 r.

Talarczyk Roman stolarz, zginął w więzieniu w Forcie VII w Poznaniu 7 marca 1940 r.

Utrata Zygmunt stolarz, rozstrzelany w Swarzędzu 18 października 1939 r.

Waligóra Władysław rolnik, zginął w obozie koncentracyjnym

Wieczorek Jerzy uczeń zawodu, zginął w obozie w Mauthausen-Gusen

Wieczorek Władysław robotnik, zginął podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Winke Maksymilian rybak, stracony w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu 14 października 1941 r.

Witkowski Kazimierz stolarz, rozstrzelany w Poznaniu

Wojciechowski Florian stolarz, stracony w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu 2 czerwca 1942 r.

Wojciechowski Kazimierz urzędnik, stracony w więzieniu przy ul. Młyńskiej 2 czerwca 1942 r.

Woźniczka Józef uczeń zawodu, zginął w obozie w Mauthausen-Gusen

Zadworny (brak imienia) szewc, zginął w obozie w Buchenwaldzie

Zandecki Jan stolarz, zginął w obronie Warszawy we wrześniu 1939 r.

Zieliński Kazimierz robotnik, zginął w obozie w Buchenwaldzie

 

                                                                                                       

                                              Opracował: Bronisław Szydrowski

 

 

 

Źródło: „Swarzędz 1638-1988” Władysław Białek

 

 

 

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.