dworzamkowadworzamkowadworzamkowadworzamkowadworzamkowadworzamkowadworzamkowadworzamkowadworzamkowadworzamkowadworzamkowadworzamkowadworzamkowa

Dwór na ul. Zamkowej z XIX wieku

W północnej części miasta przy ul. Zamkowej 26 znajduje się dwór wzniesiony w II połowie XIX w. Od 1881 r. do 1926 r. właścicielem majątku była rodzina Hoffmeyer, obecnie Urząd Miasta i Gminy Swarzędz, a użytkownikiem Przedszkole nr 1.

Budynek dworski stanowi część dawnego założenia dworsko-folwarcznego, z niewielkim krajobrazowym parkiem, obecnie w części wykorzystanym na plac zabaw. Z dawnego folwarku zachował się budynek inwentarski z końca XIX w. przebudowany na halę targową.

 

Folwark swarzędzki w połowie XX wieku przeszedł w ręce rodziny Hoffmeyer. Już w 1865 r. wymieniony jest w źródłach Karl Hoffmeyer , a od 1895 r. właścicielem był jego syn Ludwik. Folwark ten obejmował 250 ha ziemi ( w tym jezioro o powierzchni 100 ha), a pod względem gospodarczym wyróżniał się w hodowli bydła holenderskiego oraz produkcji nabiału. Folwark znajdował się na terenie Swarzędza-Wsi, która obejmowała 439,3 ha gruntów, a mieszkało tam przeciętnie około 350-420 osób, w tym ok. 350 katolików i ok. 60 ewangelików. Na terenie wsi znajdowało się zwykle około 30 domów. 

 

Źródło: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminnego Swarzędz

          „Dzieje Swarzędza. Monografia” Stanisław Nawrocki

 

 

 

 

pszczolkipszczolkipszczolkipszczolkipszczolkipszczolkipszczolkipszczolkipszczolkipszczolkipszczolkipszczolkipszczolkipszczolkipszczolkipszczolki
logo

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.